Wielki finał tegorocznej Eurowizji odbędzie się 13 maja w Liverpoolu. Zanim poznamy pełen skład sobotniego konkursu, będziemy mogli oglądać dwa półfinały: we wtorek – 9 maja oraz w czwartek – 11 maja. Poznaj artystów Universal Music, którzy zaprezentują się w trakcie pierwszego półfinału!
W trakcie wtorkowego półfinału wystąpią reprezentacje Norwegii, Malty, Serbii, Łotwy, Portugalii, Irlandii, Chorwacji, Szwajcarii, Izraela, Mołdawii, Szwecji, Azerbejdżanu, Czech, Holandii oraz Finlandii. Do wielkiego finału przejdzie 10 wykonawców.
Dodatkowo w trakcie pierwszego półfinału gościnnie wystąpią Rita Ora, Alyosha (reprezentantka Ukrainy w 2010) czy Julia Sanina, która jest jedną z prowadzących tegoroczny konkurs.
Spośród uczestników wtorkowego półfinału, szczególnej uwadze polecamy artystów Universal Music:
Norwegia – Alessandra „Queen of Kings”
Alessandra, 20-letnia norwesko-włoska wokalistka, urodziła się w malowniczym regionie Liguria we Włoszech. Już w wieku 6 lat kochała muzykę Franka Sinatry, do której śpiewała w oczekiwaniu na obiad. Wkrótce wzięła udział w lokalnym konkursie. – Zaśpiewałam „Dancing Queen” zespołu ABBA, a ludzie byli zaskoczeni moim głosem. Miałam… głos dorosłej kobiety – wspomina młoda artystka. Zachwycona widownia utwierdziła ją w przekonaniu, że warto wykorzystać ten talent.
Jako dziecko lubiła sport, książki i grę na pianinie. Choć jej tata po cichu liczył, że wybierze medycynę, ścieżka Alessandry od początku była jasna, a liczne zainteresowania nie przyćmiły marzeń o muzyce. – Jestem bardzo ciekawa życia, nigdy nie kwestionowano jego artystycznych elementów – mówi. Prowadziła na przykład liczne pamiętniki, jednak nie miała w zwyczaju opisywać swoich dni. Zamiast tego pisała wiersze – wczesne wersje piosenek.
Większość dzieciństwa spędziła podróżując między Włochami a Norwegią. Chcąc być bliżej mamy, po ukończeniu liceum przeprowadziła się do chłodniejszych regionów Porsgrunn, gdzie zamieszkała z dziadkami i skupiła się na karierze. Wzięła udział w przesłuchaniu do norweskiego „The Voice”, a jej mentorem został songwriter Espen Lind (znany ze współpracy z Beyoncé czy Taylor Swift). Talent show dodało jej pewności siebie oraz okazało się przedsmakiem życia przed kamerami.
We wrześniu 2022 roku Fjord Music zaprosił Alessandrę do udziału w eurowizyjnym obozie pisania. Szukali nowego konkurenta do Melodi Grand Prix 2023, norweskiego programu, w którym 21 piosenek walczy o reprezentację na Eurowizji. – Kiedy mieszkałam we Włoszech, nie wiedziałam, że te obozy albo sesje pisania piosenek w ogóle istnieją. Po prostu słuchałam muzyki i grałam na pianinie. To było zupełnie nowe doświadczenie!
Już drugiego dnia sesji Alessandra, duet producentów Henning Olerud i Stanley Ferdinandez oraz autorka tekstów Linda Dale napisali „Queen of Kings”. Pod koniec 2022 roku dowiedziała się, że utwór zostanie zgłoszony do Melodi Grand Prix.
Przez trzy tygodnie stopniowo nokautowała konkurencję. – Nawet nie spodziewam się, że ktokolwiek zareaguje tak na tę piosenkę. Nie myślałam o jej przyszłości. Po prostu robiłam to, co kocham! Dziś utwór żyje własnym życiem – zgromadził dziesiątki milionów streamów, zdobył szczyty list przebojów i pozwolił jej stać się gwiazdą. Alessandra nie rezygnuje jednak z edukacji.
Zaledwie dwa dni po napisaniu „Queen of Kings”, Alessandra przeprowadziła się do Lillehammer, gdzie rozpoczęła roczny kurs na prestiżowym Lillehammer Institute of Music Production and Industries, którego celem jest odkrycie przyszłych gwiazd popu. Pracuje pod okiem uznanych mentorów, takich jak autorka tekstów Sarah Hudson (Katy Perry) czy gwiazda popu Dagny. To właśnie tam Alessandra szlifuje dziś swoje umiejętności, eksperymentując z nowymi gatunkami – zdarza się, że nawet do 6 rano. Rok w LIMPI niewątpliwie wpłynie na twórczość, którą Alessandra podzieli się z nami po Eurowizji.
Szwecja – Loreen „Tattoo”
Tym razem autorka singla „Euphoria” oczaruje Europę piosenką „Tattoo”.
Porywające wykonanie „Tattoo” zachwyciło publiczność sztokholmskiego stadionu Friends Arena. Artystka otrzymała owację na stojąco, co tylko przypieczętowało jej zwycięstwo.
Utwór zdobył do tej pory 10 milionów streamów na Spotify. Zajął także 1. miejsce na szwedzkiej liście Top 50 Spotify Daily Chart oraz podbił listy przebojów w Norwegii, Estonii, Litwie, Finlandii i Islandii.
Singiel spotkał się z uznaniem Billboardu – został wymieniony na liście 10 najlepszych nowych popowych piosenek, które pomogą nam przetrwać tydzień: – „Tattoo” reprezentuje filmowe, taneczno-popowe brzmienie, które zdobywa szczyty list przebojów za granicą, jednak od dawna ma problem z wejściem na amerykański rynek. Miejmy nadzieję, że słuchacze z USA zrobią wyjątek i przyjmą „Tattoo” z otwartymi ramionami.
Loreen napisała zwycięską piosenkę we współpracy z Peterem Boströmem, Thomasem G:sonem, Jimmym „Jokerem” Thörnfeldtem, Jimmym Janssonem i Moą „Cazzi Opeia” Carlebecker – tą samą ekipą, która 11 lat temu pracowała nad singlem „Euphoria”.
Nagranie występu Loreen z 25 lutego ma już ponad 3,1 miliona wyświetleń na YouTubie. Zajmuje 1. miejsce wśród trendów w Szwecji, 8. miejsce w Grecji oraz 7. miejsce w Europie ogółem.
Loreen oczarowała publikę fantastycznym głosem, wyjątkową artystyczną ekspresją i poruszającymi tekstami. W 2012 roku podbiła serca Europejczyków utworem „Euphoria”. Piosenka nie tylko wygrała konkurs Eurowizji, ale i stała się światowym hitem, docierając na szczyty list przebojów w 21 krajach.
W 2012 roku artystka dołączyła do szwedzkiej Stockholm Hall of Fame, która znajduje się na lotnisku Arlanda, a w 2020 do Melodifestivalen Hall of Fame. W tym samym roku artystka wzięła udział w „Så mycket bättre”, programie, w którym znani muzycy reinterpretują cudze piosenki. Wkrótce zadebiutowała jako aktorka w filmowej adaptacji książki „Vinterviken”.
Zeszłej wiosny Loreen wydała „Neon Lights” – pełen energii utwór z przejmującym klimatem muzyki lat 80., bogatym w brzmienia syntezatorów i pulsujący beat. Piosenka opowiada o współczesnej Joannie d’Arc, która próbuje ocalić świat.
Szwedzki konkurs Melodifestivalen odbywa się od 1959 roku. Składa się z kilku rund, w których głosują zarówno jury, jak i widzowie.
Holandia – Mia Nicolai & Dion Cooper „Burning Daylight”
To Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji w 2019 roku, wspólnie ze swoim partnerem, songwriterem Jordanem Garfieldem, wypatrzył potencjał tej pary. Mia i Dion napisali swój utwór z pomocą Duncana oraz Jordana. Komisja wybierająca reprezentantów Holandii na tegoroczną Eurowizję zadecydowała jednogłośnie.
Mia od najmłodszych lat zajmowała się sztuką: uczyła się gry na skrzypcach i baletu. Doświadczenie zbierane od dawna pomogło jej na skomponowanie popowego hitu „Mutual Needs”.
Dion również od najmłodszych lat rozwijał się muzycznie. Ma na koncie wiele przebojów, a także supportowanie Duncana Laurenca na trasie koncertowej w 2021.
Mia na Eurowizji będzie czuła się jak w domu, bo dwa ostatnie lata spędziła w Londynie. Jej wielkim marzeniem jest poślubienie Harry’ego Stylesa. Z kolei Dion twierdzi, że napędza go codzienna medytacja rano przy panelu na podczerwień – nago…
Czechy – Vesna „My Sister’s Crown”
Vesna to zespół dowodzony przez uznaną wokalistkę i kompozytorkę Patricię Kaňok. Ich debiutancki album „Pátá bohyně” („Piąta bogini”) otrzymał nominację do Anděl Award w kategorii Odkrycie roku, a artystki wykonały materiał z debiutu w bajkowej scenerii z udziałem Praskiej Orkiestry Symfonicznej.
W trakcie pandemii COVID-19, Vesna nagrała kolejny album – „Anima” – który umocnił poozycję grupy na czeskiej scenie popowej. W tamtejszych radiach wielkim hitem okazała się piosenka „Na Dračích Perutích” („Na smoczych skrzydłach”).
W lutym 2022 Vesna dołączyła do innych czeskich artystów podczas charytatywnego koncertu na Placu Wacława w Pradze, zorganizowanego w ramach wsparcia Ukrainy.
W czwartkowym półfinale zobaczymy m.in. reprezentantów Estonii oraz Słowenii. W sobotnim finale zagwarantowany udział mają już La Zarra z Francji z utworem „Évidement”, Lord of the Lost z Niemiec z piosenką „Blood & Glitter” oraz reprezentantka Wielkiej Brytanii – Mae Muller z hitem „I Wrote a Song”.