W 1964 John Coltrane i jego Classic Quartet weszli do Van Gelder Studios i w bezprecedensowy dla Coltrane’a sposób nagrali nowe wersje jego najpopularniejszych kompozycji. Właśnie ta sesja, zatytułowana „Blue World”, ukaże się na rynku już 27 września w postaci CD, płyty winylowej i cyfrowo dla Impulse! / UMe.
W 1964 roku – roku powstania epokowej „A Love Supreme”, Coltrane został zauważony przez filmowca z Quebecu Gillesa Groulx, który pracował nad swoim filmem „Le chat dans le sac, historii miłosnej z politycznym tłem. Groulx był wielkim fanem twórczości Coltrane’a i udało mu się – z pomocą basisty Jimmy’ego Garrisona – przekonać mistrza do udziału w projekcie. Tym oto sposobem miedzy sesjami nagraniowymi do „Crescent” i „A Love Supreme” w czerwcu 1964 roku Coltrane zebrał swój kwartet w składzie Jimmy Garrison, Elvin Jones i McCoy Tyner w Van Gelder Studios, aby opracować i nagrać ponownie swoje wcześniejsze kompozycje.
Gilles Groulx był obecny podczas nagrań w studio. Do dziś nie jest jasne, jaki ostatecznie wpływ miał filmowiec na kształt sesji, ani jakie towarzyszyły temu emocje, ale bez wątpienia mamy tu do czynienia z materiałem wyjątkowym.
Nagrana na 1/4" analogowej taśmie sesja została zmiksowana przez Rudy’ego Van Geldera w Van Gelder Studios 24 czerwca 1964. Groulx zabrał taśmę matkę ze sobą do Kanady, ale ostatecznie w filmie zostało użyte jedynie 10 z 37-minutowego materiału.
„Blue World” zostało zremasterowane z oryginalnej analogowej taśmy matki przez Kevina Reeves w Universal Music mastering w Nowym Jorku. Wersję winylową przygotował Ron McMaster w Capitol Studios.
„Blue World” pokazuje osobisty progres Coltrane’a, a także ewolucje charakterystycznej interakcji między członkami kwartetu, będącą ich „znakiem firmowym” w 1964 roku. Znaczące jest to ze materiał ten powstał w czasie, gdy Coltrane z kwartetem nagrywali dwie najważniejsze płyty w historii swojej działalności, które ukształtowały dalszy kierunek rozwoju Coltrane’a.
„Blue World” to kolejny album wydany po olbrzymim sukcesie zaginionych taśm „Both Directions At Once: The Lost Album”, odnalezionego albumu z niewydanymi wcześniej kompozycjami Coltrane’a i jego kwartetu z 1963 roku. „Both Directions” umieściły Coltrane’a na #21 miejscu Billboard Top 200 (najwyższe miejsce w historii). Nagranie szybko podbiło listy sprzedażowe na świecie i dotarło do pierwszej dwudziestki m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Japonii, Austrii, we Włoszech i w wielu innych. Globalna sprzedaż do dnia dzisiejszego przekroczyła ćwierć miliona sztuk na całym świecie.