Artysta wykonał piosenkę premierowo podczas finału festiwalu Sanremo.
Mahmood podzielił się ze słuchaczami nowym singlem. Artysta zaprezentował „SOTTOMARINI” premierowo na scenie Ariston w trakcie finału tegorocznego festiwalu Sanremo. Artysta był współgospodarzem jednego z dni jubileuszowej, 75. edycji imprezy.
W autorskiej balladzie „SOTTOMARINI”, Mahmood zanurza słuchacza w swoim świecie. Nowa piosenka włoskiej gwiazdy to szczera, pełna emocji opowieść, w której łodzie podwodne, nie zatrzymując się na powierzchni, stają się metaforą głębi.
Punktem wyjścia dla nowej piosenki jest dzieciństwo. W „SOTTOMARINI” stało się ono uniwersalnym symbolem czystości, autentyczności, bezwarunkowej miłości, życia bez masek oraz troski o wewnętrzne dziecko, które Mahmood wciąż w sobie nosi. Dzień przed występem artysty, na ulicach San Remo pojawiło się wiele peruk w kolorze fuksji, nawiązujących do tej, którą mały Mahmood nosi na okładce singla.
Artysta wróci wkrótce na scenę, by kontynuować „N.L.D.A. Tour”, w ramach której koncertuje w największych halach we Włoszech. W maju Mahmood zawita do Bolonii, Rzymu, Neapolu, Turynu i Mediolanu, w którym 25 maja odbędzie się finałowy koncert trasy.
Alessandro Mahmoud, aka Mahmood, urodził się w Mediolanie w 1992 roku. Jego matka jest Włoszką, a ojciec pochodzi z Egiptu. Zanim zaczął pisać własne piosenki, Mahmood tworzył dla innych artystów. W tym gronie znajdują się największe włoskie gwiazdy, w tym m.in. Elodie, Michele Bravi, Marco Mengoni, Fabri Fibra, Gué Pequeno czy Marracash.
Mahmood po raz pierwszy pojawił się na Sanremo Festival w 2016, występując w sekcji młodych artystów z utworem „Dimentica”. Zajął wówczas 4. miejsce. W 2018 ukazała się jego debiutancka EP-ka „Gioventù Bruciata”, a następnie album o tym samym tytule (status platyny).
W grudniu 2018 ponownie wziął udział w Sanremo Giovani, a tytułowy utwór z albumu zapewnił mu zwycięstwo. Triumf w edycji dla młodych artystów dał Mahmoodowi wejście do dorosłego konkursu w 2019 roku. Utwór „Soldi” (4x platyna we Włoszech) wygrał, a Mahmood stał się pierwszym artystą w historii Sanremo, który wygrał młodzieżową i dorosłą kategorię w tym samym roku festiwalowym.
„Soldi” z miejsca stało się światowym hitem, trafiając na niespełna półtora tysiąca playlist (!) na całym świecie i do 42 Spotify Top 50 Viral Charts. Latem 2019 „Soldi” przebiło pułap 500 mln streamów – z czego 65% stanowiły odsłuchania spoza Włoch. Utwór otrzymał zaszczytny tytuł najpopularniejszej włoskiej piosenki w Spotify i Apple Music. Teledysk przekroczył 100 mln wyświetleń.
W maju 2019 Mahmood reprezentował Włochy na konkursie Eurowizji w Tel Avivie, zdobywając drugie miejsce w konkursie oraz nagrodę im. Marcela Bezençona za najlepszą kompozycję.
Latem 2019 włoski gwiazdor zdominował listy przebojów utworem „Calipso” (4x platyna we Włoszech). Pod koniec sierpnia wydał singiel „Barrio” (2x platyna). W 2020 powrócił z piosenką „Rapide”. Rok później, korzystając z przymusowej przerwy od koncertowania spowodowanej pandemią, Mahmood rozpoczął tworzenie nowej muzyki – w tym m.in. „Eternantena”, „Moonlight popolare” czy „Dorado” ft. Sfera Ebbasta & Feid.
W czerwcu 2021 światło dzienne ujrzał album „Ghettolimpo” (platyna we Włoszech), z którego pochodzą single „Inuyasha” (platyna), „Klan” (złoto), „Rubini” ft. Elisa i „Zero” (platyna) – ten ostatni znalazł się na sountracku do serialu Netflixa o tym samym tytule, a Mahmood nadzorował dobór muzyki do jednego z odcinków. Artysta wydał nakładem słynnego wydawnictwa Mondadori komiks zatytułowany „Ghetttolimpo – Sui Sentieri dell’Anima”.
W lutym 2022 Mahmood w duecie z Blanco wygrał 72. edycję Sanremo Festival za sprawą „Brividi” (7x platyna – w tym pierwsza po niecałych dwóch tygodniach od premiery). Utwór w ciągu 24h od premiery zgromadził rekordowe 3,38 mln streamów na Spotify we Włoszech. Singiel zanotował także najlepszy wynik spośród włoskich piosenek w światowym zestawieniu Spotify – 5. pozycję.
W październiku 2022 odbyła się premiera „MAHMOOD, the docufilm”. W maju 2023 Mahmood gościnnie wystąpił na finale Eurowizji w Liverpool Arena. Był to pierwszy przypadek w historii konkursu, gdy włoski artysta został zaproszony jako gość specjalny na finał organizowany poza granicami Włoch.
Mahmood udzielił głosu Sebastianowi, jednemu z bohaterów filmowej wersji „Małej Syrenki”. W listopadzie 2023 ukazał się pierwszy singiel promujący „Nei Letti Degli Altri” – „Cocktail D’Amore”. Premiera albumu odbyła się 16 lutego 2024. Artysta wziął udział w 74. edycji Sanremo Festival. Utwór „TUTA GOLD” zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej konkursu.