Wschodząca gwiazda brytyjskiej sceny Fred Roberts wydał nakładem Universal Music swoją nową debiutancką EP-kę „Sound Of My Youth”.
Złożone z pięciu utworów wydawnictwo dokumentuje transformacyjny rozdział w życiu 21-latka, śledząc przejście od okresu dojrzewania do dorosłości, od pierwszej miłości, eksploracji swojej seksualności do dojrzałości. EP-ka przedstawia historię dojrzewania, która zdefiniowała młodość artysty.
Ukochana nowa gwiazda – NME
Fred Roberts – nowa twarz z Anglii – bierze standardowe brzmienia wielkich zespołów gitarowych i reinterpretuje je, nadając queerowy charakter, co prowadzi do powstania utworów takich jak „Runaway”, poruszająca piosenka o bolesnym uczuciu spotkania z kimś, z kim w przeszłości łączyło cię uczucie, które wydawało ci się, że zostawiłeś już za sobą. Ekscytująca popowa nadzieja na nadchodzący rok – i-D
Rozmarzona, podszyta syntezatorami pieśń o rozstaniu, w której Roberts wylewa swoje żale związane z rozpadem związku przy pomocy popowego/indie-rockowego brzmienia, które stawia go w jednym rzędzie z jego idolem Troye Sivanem – Evening Standard
Fred Roberts chce, byście wiedzieli, że wszystko będzie dobrze. Po zdobyciu fanom dzięki prezentowaniu na Instagramie coverów i występowi w „The X Factor: The Band” w 2019 r., Roberts pojawił się na scenie ze swoim euforycznym, inspirowanym gitarowym popem debiutanckim singlem „Runaway” – Rolling Stone”
Wewnątrz fal energetycznego popu Freda Robertsa kryje się emocjonalnie bystry nurt; strumień pamiętnikarskich i introspektywnych tekstów, które pienią się młodzieńczą wolnością – The Line Of Best Fit
Nowy twórca popu Fred Roberts zadebiutował singlem „Runaway”, podniosłą i introspektywną eksploracją tożsamości i nawigacją po współczesności – Notion
Skoncentrowany na dorastaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości „Runaway” jest efektem kontemplowania przeszłości przez Freda i zastanowienia się nad swoim wychowaniem jako młodego artysty queerowego. Przywraca pokoleniu zapewniające bezpieczną ucieczkę od presji i niepokojów i codziennego życia poczucie młodości i wolności
– Wonderland
– Wonderland
Oto rodzi się gwiazda popu Gen Z – Gay Times
Zaskakujący gambit na otwarcie, „Runaway” to fantastyczne wprowadzenie do świata Freda Robertsa – Clash
Od wydania debiutanckiego singla „Runaway” w kwietniu ubiegłego roku zarówno ten, jak i kolejne utwory zostały ciepło przyjęte przez krytykę i docenione m.in. przez Radio 1, „i-D”, „Rolling Stone”, „The Independent”, Evening Standard, Apple Music’s Proud Radio, „Gay Times”, Wonderland, Notion, Clash i amerykańską queerową redakcję „Them”. Fred ma nadzieję, że szczera opowieść, którą przedstawia na EP-ce, pomoże innym przejść przez podobne doświadczenia złożonej queerowej miłości, opowiedzianej przy pomocy potężnych popowych piosenek odzwierciedlających brzmienie niektórych artystów, będących inspiracją dla Robertsa.
Lista artystów, którzy wpłynęli na twórczość młodego twórcy, jest długa. Znajdują się na niej m.in. The Killers, The Smith, Billie Eilish, Little Simz, Matt Healy czy Frank Ocean. Jego największym idolem jest jednak Troye Sivan, który w radykalny sposób przedstawiał młodą miłość gejowską. To dzięki niemu Fred pierwszy raz zobaczył dwóch całujących się mężczyzn, co było dla niego doznaniem, którego nie był w stanie opisać wówczas słowami, ale jednocześnie stało się dla młodego artysty główną inspiracją w jego własnej podróży.
Tytułowy utwór powstał w Los Angeles. Jego współautorami są Andrew Wells (Phoebe Bridgers, Halsey) oraz Anthony Rossomando (Lady Gaga, Ellie Goulding). – EP-ka „Sound Of My Youth” obejmuje okres, w którym nie byłem już nastolatkiem, ale nie byłem jeszcze także do końca dorosły. Zatytułowana tak piosenka zrodziła się z tego, że naprawdę nie wiedziałem wówczas, gdzie się znajduję w życiu. Właśnie wydałem swoją pierwszą piosenkę i byłem przekonany, że wraz z rozpoczęciem nowej podróży, pojawi się nowa perspektywa, której potrzebowałem. Tak się jednak nie stało – wyjaśnia Fred.
– Jako nastolatek spędzałem mnóstwo czasu na myśleniu o przyszłości, w której wszystko będzie idealne i to, czego w sobie nie lubię, po prostu zniknęło. Nie doceniałem tego, co miałem przed sobą. Pod wieloma względami ta piosenka jest tyradą wymierzoną w młodszą wersję mnie, ale kończy się przesłaniem, że wciąż jestem tą samą osobą i choć nadal nie uczę się na błędach, to w gruncie rzeczy jest to w porządku. Byłem i jestem młody. Uświadomienie sobie tego pozwoliło mi być milszym dla samego siebie i uświadomić sobie, że jako 21-latek nie muszę być idealnym, w pełni ukształtowanym człowiekiem. W swoich piosenkach jestem tak szczery, jak tylko potrafię. Robię to dlatego, że kiedy piszę, robię to z myślą o osobach, które poszukują siebie i mogą odnaleźć to w moich utworach. Te piosenki są ścieżką dźwiękową mojej młodości i moim marzeniem jest, by stały się nią także dla ludzi, którzy ich słuchają – dodaje.
„Sound Of My Youth” – lista utworów:
1. Runaway
2. Say
3. Disguise
4. Naive
5. Sound Of My Youth
Wydanie EP-ki zbiegło się z ogłoszeniem udziału Freda w kilku letnich festiwalach. Artysta pojawi się m.in. na The Great Escape w Brighton, Monument Festivalu w Sunderlandzie, Lattitude Festivalu w Suffolk czy Truck Festivalu w Oxfordzie
Fred Roberts zadebiutował w kwietniu ubiegłego roku singlem „Runaway”, który pokazał go jako artystę rozmyślającego o swojej przeszłości i tworzącego muzykę, która w przyszłości ma pomóc innym zrozumieć zawirowania dorastania we współczesnym świecie oraz zmaganie się z własną tożsamością. Napisany we współpracy z Andrew Wellem (Phoebe Bridgers, Halsey) i Anthonym Rossomando (Lady Gaga, Ellie Goulding), wzruszający, gitarowy utwór jest przeciwieństwem większości queerowych piosenek miłosnych, prezentując historię spotkania Freda z chłopakiem, którego kiedyś znał.
Muzyk szczegółowo opisuje własne doświadczenia złożonej queerowej miłości, opowiadając po raz pierwszy o swoich formatywnych latach w podniosłym popowym hymnie, który ma pomóc przeciwdziałać presji, którą odczuwają dziś młodzi ludzie. – Piszę piosenki z konkretnym przesłaniem – chcę pomóc komuś, kto przechodzi przez to samo doświadczenie co ja. Chcę być częścią czegoś samego niż ja sam – deklaruje Fred.