Digster Polska zaprasza na kolejny koncert z serii Digster Live Sessions – bohaterem wtorkowego wieczoru będzie Dominik Wania.
Digster Polska to kolejna po PopSztos platforma Universal Music Polska, która pozwoli być jeszcze bliżej ulubionych artystów. Digster Live Sessions to cykl, który wystartował w piątek, 27 marca. W każdy wtorek i piątek o 20:00 artysta z katalogu UMP zaprasza na swój koncert. Bohaterką pierwszej odsłony była Lanberry. Po popowym początku czas na ukłon w stronę jazzu – we wtorek, 31 marca o 20:00, usłyszymy Dominika Wanię.
Dominik Wania (ur. 24.11.198 w Sanoku) w 2005 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Pereza i Jerry Bergonziego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation.
Jest czynnym muzykiem sesyjnym. Występuje ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej. W gronie artystów, z którymi Wania współpracował, znaleźli się m.in. Tomasz Stańko, Piotr Baron, Anna Maria Jopek, Jacek Kochan, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Darek „Oles” Oleszkiewicz, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Marek Bałata, Dorota Miśkiewicz, Walk Away, Marcus Miller, Joey Baron, Jon Balke, Jon Fält, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Anders Jormin, Nguyen Le, Tony Malaby, Gary Thomas, Marilyn Mazur, Eric Marienthal.
Dominik Wania uczestniczy także w projektach z muzykami młodego pokolenia: Maciej Obara Quartet, Noise Trio (muz. elektroniczna z elem. jazzu), New Bone, Power of the Horns. W swoim dorobku ma nagrania dla radia i telewizji oraz płytowe. Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji, USA, Ameryce Południowej, Afryce i Australii.
Muzyk prowadzi także działalność dydaktyczną na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach i Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
W czerwcu 2013 nakładem wydawnictwa ForTune®, ukazał się pierwszy autorski album Dominik Wania Trio prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice Ravela „Miroirs”.
W kwietniu 2014 Dominik Wania został uhonorowany nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury 2014” oraz dwiema nagrodami Fryderyk 2014 w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku.
W listopadzie 2015 nawiązał współpracę z jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej Zbigniewem Preisnerem i wziął udział w nagraniu wydawnictwa z nowymi kolędami „W poszukiwaniu dróg”. Album uzyskał status Platynowej Płyty. Ponadto dokonał wielu nagrań muzyki filmowej, uczestniczył także w spektaklu „2016 Dokąd”. Okres współpracy ze Zbigniewem Preisnerem to także nagranie solowej płyty „Twilight” oraz „Melodies of My Youth” w duecie ze znakomitą Lisą Gerrard.
W styczniu 2017 brał udział w nagraniu płyty „Unloved” zespołu Maciej Obara Quartet, zrealizowanym dla prestiżowej wytwórni ECM. W ankiecie Jazz Top 2017 magazynu „Jazz Forum” płyta ta została uznana za Album Roku, a Dominik Wania uzyskał pierwsze miejsce w kategorii Fortepian. Ponadto w ankiecie Polish Jazz uzyskał tytuł Muzyk Roku 2017. Płyta „Unloved” otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Jazzowy Album Roku.
W maju 2019 Maciej Obara Quartet zwyciężył w międzynarodowym konkursie BMW Jazz Award, pokonując w finale Rudresha Mahantappę. W październiku 2019 ukazał się drugi album zespołu zatytułowany „Three Crowns” wydany ponownie przez ECM. Również i ta płyta została uznana za album roku w ankiecie Jazz Top 2019 i otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii Jazzowy Album Roku.