Eurowizja odbędzie się w najbliższą sobotę, 17 maja. Wszyscy uczestnicy zaprezentują się w półfinałach, które zaplanowane są na 13 i 15 maja. Wykonawcy z tak zwanej Wielkiej Piątki mają gwarantowany występ w finale konkursu.
Podczas oglądania półfinałów oraz finału Eurowizji, szczególnej uwadze polecamy artystów Universal Music:
Klemen „How Much Time Do We Have Left” – Słowenia
Pierwszy półfinał
· Klemen jest wokalistą, kompozytorem i prezenterem telewizyjnym. Od 2007 roku regularnie jest gospodarzem różnych telewizyjnych show, w tym czterech edycji słoweńskich preselekcji do Eurowizji.
· Aby poznać jego talent, warto obejrzeć „One Man Band Aid” z 2012, w którym Klemen namawiał do głosowania na Słowenię czy wideo-tribute z 2020 roku, które świętowało 25-lecie uczestnictwa Słowenii w Eurowizji.
· Klemen jest autorem parodii „Putin, Putout”, która stała się wiralem i ma już ponad 60 mln wyświetleń. Piosence towarzyszy zrealizowane z rozmachem wideo.
· Artysta ma świetną reputację koncertową, błyskawicznie potrafi nawiązać więź z publicznością.
· Jak mówi sam Klemen: – Piosenka zabiera nas do 2016 roku, półtora miesiąca po wiralowym sukcesie teledysku „Putin, Putout”, gdy międzynarodowa sława wydawała się być na wyciągnięcie ręki. Jednak moja partnerka, Mojca Fatur, otrzymała wówczas bardzo poważną diagnozę. Nasz świat wywrócił się do góry nogami. „How Much Time Do We Have Left” to refleksja o kruchości życia oraz uczczenie drogi do zdrowia, jaką przebyła Mojca. Przekazuje nadzieję i inspirację, a jednocześnie przypomina, by nie brać niczego za pewnik: naszego czasu na ziemi, nas samych i naszych bliskich. Nasz czas na ziemi jest ograniczony, ale możemy wybrać, w jaki sposób go spędzimy.
· Utwór „How Much Time Do We Have Left” to zapowiedź albumu studyjnego, który ukaże się w lipcu tego roku – więcej informacji TUTAJ. [link do newsa]
Louane „maman” – Francja
· Louane to popularna wokalistka, która ma na koncie platynowe płyty, a także nagrodzona Césarem francuska aktorka.
· Dotychczas sprzedała ponad 3 miliony albumów, a jej sława dawno wykroczyła poza granice Francji.
· Louane zdobyła rozgłos dzięki 16. edycji programu „The Voice we Francji”. Jest najpopularniejszą francuską artystką, która zdecydowała się na udział w Eurowizji.
· „maman” to delikatna, emocjonalna ballada, a także osobisty list Louane do jej zmarłej mamy.
· W utworze Louane śpiewa o uzdrowieniu, miłości i o macierzyństwie. Artystka niedawno została mamą.
· Oficjalna premiera „maman” odbyła się podczas finału Pucharu Sześciu Narodów (rugby) na Stade de France przy 80-tysięcznej publiczności.
· Louane nagrała „maman” również po angielsku.
Napa „Deslocado” – Portugalia
Pierwszy półfinał
· Napa to indie rockowy zespół z Madery, który łączy wigor Arctic Monkeys oraz Red Hot Chilli Peppers z melodiami The Beatles, a także emocjonalną głębie Caetano Veloso i Toma Jobima.
· Do tej pory wydali dwa albumy. Wygrali Festival da Canção w 2025 roku, a „Deslocado” z miejsca stało się hitem – zgromadziło miliony streamów jeszcze przed finałem.
· Napa to jeden z najbardziej obiecujących talentów na portugalskiej scenie.
· Ich nowy album jest planowany na koniec 2025 roku.
· „Deslocado” to szczery utwór o przesiedleniu, byciu daleko od domu i chęci powrotu.
· Choć oryginalnym zamysłem „Deslocado” było opisanie doświadczeń muzyków Napa po przeprowadzce z Madery do Lizbony, utwór szybko stał się opisem doświadczeń studentów lub pracowników, którzy zamieszkali daleko od domu.
· Pełne tłumaczenie tekstu piosenki dostępne w sekcji ZAŁĄCZNIKI.
Sissal „Hallucination” – Dania
Drugi półfinał
· Sissal mieszka w Kopenhadze, ale pochodzi z Thorshavn na Wyspach Owczych. To tam zaliczyła sceniczny debiut, mając zaledwie 10 lat.
· Od czasu przeprowadzki do Danii, doskonaliła swój warsztat muzyczny.
· Inspiruje się nordyckim electropopem, a w szczególności takimi artystkami jak Dagny czy Robyn.
· Sissal ze względu na macierzyństwo musiała zmierzyć się z wieloma stereotypami dotyczącymi kariery popowej, jednak artystka nie pozwala wtłoczyć się w żadne szufladki. Z powodzeniem udowadnia, że kobiety mogą prowadzić udane życie zawodowe i tworzyć muzykę po urodzeniu dziecka.
· Dania od 2019 roku nie miała swojego reprezentanta w finale, dlatego Duńczycy pokładają wielkie nadzieje w Sissal.
· Dla Sissal Eurowizja to okazja, by zainspirować innych do bycia sobą, do dostrzegania swojej wyjątkowości.
Lucio Corsi „Volevo essere un duro” – Włochy
· Lucio Corsi ze swoim charakterystycznym wizerunkiem zdecydowanie wyróżnia się na współczesnej włoskiej scenie.
· Jego najnowszy album, zatytułowany tak jak konkursowa piosenka – „Volevo essere un duro” – dotarł na szczyt list sprzedaży we Włoszech.
· Wcześniej Lucio Corsi wydał cztery albumy. Wszystkie zagościły w Top 100.
· „Volevo essere un duro” to ballada o dzieciakach dorastających w trudnych okolicznościach, które nie potrafią zbudować bariery mogącej uratować ich dusze od zranienia.
· Lucio opisuje swoje pragnienie bycia twardzielem – un duro – przywołując takie figury jak zawodnik sumo czy diler narkotyków. Jednak uświadamia sobie, że nigdy nie będzie mięśniakiem. Postanawia zaakceptować siebie takiego, jakim jest: wrażliwiec, z różnymi lękami i słabościami.