Włoski kompozytor Ludovico Einaudi wydał nowy singiel „Punta Bianca” z nadchodzącego albumu „The Summer Portraits”, który ukaże się 31 stycznia za pośrednictwem Decca Records.
Inspiracją do utworu „Punta Bianca” były wspomnienia z dzieciństwa artysty, który spędził wakacje na wybrzeżu w pobliżu Bocca di Magra.
– We Włoszech kończymy szkołę na początku czerwca, więc czas od czerwca do września spędzałem nad morzem – wspomina Einaudi. – To były długie miesiące bez butów! Byłem całkowicie wolny i mogłem robić co mi się podobało. Niesamowicie było mieć siedem czy osiem lat i chodzić boso samemu. Wychodzić rano, wracać wieczorem. Doświadczyłem wszystkich najlepszych chwil w życiu, od miłości, przez muzykę, po jedzenie. To było niesamowicie emocjonalne doświadczenie, rok po roku.
Nowy album Einaudiego, „The Summer Portraits”, to cykl 13 utworów, w których to, co osobiste, staje się uniwersalne. W ubiegłym roku Ludovico wraz z rodziną zamieszkał w willi na włoskiej wyspie Elba i odkrył, że dom jest ozdobiony 40 obrazami olejnymi wykonanymi tą samą ręką. Zostały one wykonane przez kobietę z Rzymu, która była właścicielką domu przez kilka lat i malowała każdego lata. – Każdy ma swoją własną wersję letnich portretów – mówi. – Zacząłem tworzyć własne obrazy z muzyką. Ten album jest poświęcony wszystkim naszym beztroskim, pięknym chwilom.
Einaudi stał się jednym z najbardziej utytułowanych muzyków i kompozytorów na świecie. Jego sugestywna muzyka zajmuje czołowe miejsca na listach przebojów muzyki klasycznej, a sam Einaudi występuje przed ogromną publicznością w najbardziej prestiżowych salach na całym świecie.
Ludovico Einaudi:
Einaudi, urodzony w Turynie, kształcił się jako klasyczny kompozytor i pianista w Conservatorio Verdi w Mediolanie. Studiował pod kierunkiem Luciano Berio, jednego z najważniejszych kompozytorów awangardy XX wieku. Einaudi odwrócił się od tego, co uważał za zasadniczo konserwatywne podejście, aby zacząć tworzyć własną muzykę, która sięgała do rytmów afrykańskich, ludowych czy muzyki rockowej.
Muzyka Einaudiego stała się niezwykle rozpoznawalna dzięki wykorzystaniu jej w filmach i reklamach, co czyni Ludovico najbardziej wszechobecnym współczesnym kompozytorem na świecie. Einaudi stworzył muzykę do wielu filmów, w tym „This Is England” Shane’a Meadowsa oraz telewizyjnych sequeli „This Is England ‘86” (za który otrzymał nominację do nagrody BAFTA), „This Is England ‘88” i „This Is England ‘90”.
Jego muzyka pojawia się również w licznych filmach fabularnych i zwiastunach, w tym w filmie Joaquina Phoenixa „I'm Still Here”, francuskich „Nietykalnych” nominowanym do Oscara i wielokrotnie nagradzanym filmie „Mama” Xaviera Dolana, a także regularnie pojawia się w popularnych cotygodniowych programach telewizyjnych i reklamach.
Do jego fanów należą między innymi Nicki Minaj, Iggy Pop, Tom Hiddleston i Ellie Goulding. Jest uwielbiany przez DJ-a BBC Radio 1 Grega Jamesa. Muzyka Einaudiego została zsamplowana przez Professora Greena i zremiksowana przez Mogwai i Starkey. W 2016 roku pianista wystąpił na pływającej platformie na środku Oceanu Arktycznego, specjalnie zbudowanej przez Greenpeace, aby podnieść świadomość na temat globalnego ocieplenia.
W przeciągu kilku lat ukazała się seria „Seven Days Walking”, która zdominowała klasyczne listy przebojów na całym świecie. To siedem albumów wydanych w ciągu siedmiu miesięcy, którym towarzyszyły koncerty w siedmiu miastach w Wielkiej Brytanii, w tym siedem wyprzedanych koncertów w Barbican w Londynie. Następnie powstały ścieżki dźwiękowe do nagrodzonych Oscarem, BAFTĄ i Złotym Globem filmów „Nomadland” i „Ojciec”, a także premiera nowego mini-serialu podcastowego „Experience: The Ludovico Einaudi Story” z udziałem znanych aktorów, filmowców i scenarzystów, takich jak Russell Crowe, Shane Meadows i Eric Toledano. W 2023 roku Einaudi otrzymał prestiżowe zaproszenie od ONZ do udziału w koncercie Human Right Day, upamiętniającym 75. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
W październiku 2023 roku Einaudi triumfalnie powrócił do Wielkiej Brytanii, porywając publiczność w Cardiff, Leeds, Birmingham i Liverpoolu. Rok 2024 rozpoczął od lotów do Dubaju, Singapuru i 9-dniowej trasy koncertowej w Australii, w tym wyprzedanej rezydencji w Sydney Opera House. Zimą 2024 roku zagrał dwa wieczory w London Palladium. Po tym nastąpiły różne europejskie daty przed 17 koncertami w Mediolanie, w Teatro Dal Verme, w grudniu.
Latem 2025 roku, Einaudi przejdzie do historii, rozpoczynając najdłuższy nieprzerwany występ pianisty w Royal Albert Hall, z pięcioma kolejnymi wieczorami na przełomie czerwca i lipca. Rekordowa seria koncertów w historycznym londyńskim obiekcie (łącznie dla ponad 26 000 osób) odbędzie się w dniach od 30 czerwca do 4 lipca i jest już wyprzedana.