Złożone z 12 utworów wydawnictwo doczekało się dwóch miksów stereo.
„Pisanie jest kluczowe… ten dźwięczny głos i sekwencje akordów o niezwykłej sile emocjonalnej tworzą druzgocący efekt” – „Album tygodnia” – 4/5, The Sunday Times
„Wspaniałe hooki i refreny, soczyste linie basu i potężne motywy. Warto było czekać na nowe dzieło Petera Gabriela” – 5/5, Mail on Sunday
„Są tutaj utwory na miarę ‘Solsbury Hill’ czy ‘Sledgehammer’” – 8/10, Uncut
„Istotne… głęboko przemyślane” – 4/5, MOJO
„Najbardziej spójna i konsekwentna płyta Gabriela po latach 80., a do tego najbardziej filozoficzna w jego życiu” - Classic Rock
„‘i/o’ jest nieskazitelnym przebudzeniem” – 4/5, Record Collector
„Najlepsza czysto popowy Gabriel od czasu ‘Sledgehammer’” – 4/5, Rolling Stone UK
„Nadal potrafi pisać piosenki, które zaprzątają głowę i poruszają serce. Potwierdza swoje miejsce jako nestor inteligentnego art-popu” – Prog magazine
„Ma niewielu równych sobie w oddawaniu duchowej mocy połączenia umysłu, ciała i ziemi. Fani będą zachwyceni” – 4/5, The Arts Desk
„Kolejne arcydzieło Gabriela” – Louder Than War
Po roku publikowania utworów przy okazji każdej pełni Księżyca, występów przed entuzjastycznie reagującą publicznością w Wielkiej Brytanii, Europie i Ameryce Północnej, Peter Gabriel wydał długo oczekiwany studyjny album. „i/o” to 12 utworów pełnych gracji, a przy tym powagi i wielkiego piękna, które potwierdzają nie tylko zdolności Petera do pisania zapierających dech w piersi utworów, ale pozwalają także obcować z jego zachwycającym, niezmiennie pełnym uroku głosem. Album wypełniają inteligentne, doskonale przemyślane i często zmuszające do refleksji piosenki, w których artysta porusza tematykę związaną z życiem, wszechświatem i naszym połączeniem z nim. Wyśpiewywane przez Petera w utworze tytułowym słowa „jestem jedynie częścią wszystkiego” są motywem przewodnim całej płyty, na której nie brak również wątków przemijania, śmiertelności i żalu, jak również niesprawiedliwości, inwigilacji i korzeni terroryzmu. Mimo to „i/o” nie jest smutnym albumem. Refleksyjnym – owszem, ale w żadnym momencie nastrój płyty nie jest przygnębiające. W warstwie muzycznej „i/o” jest pełne przygód, często radosne i ostatecznie pełne nadziei, co pokazuje wieńczący dzieło optymistyczny utwór „Live and Let Live”.
Album powstawał w dużej mierze w Real World Studios oraz w domowym studio Petera. W nagrania zaangażowało się niemało osób. Peter zadbał o obecność swoich zaufanych muzyków – w gronie tym znajdują się gitarzysta David Rhodes, basista Tony Levin oraz perkusista Manu Katché. W kilku utworach palce maczał wieloletni współpracownik artysty, Brian Eno. W nagraniach „i/o” udział wzięli także Richard Russell, pianista Tom Cawley, trębacze Josh Shpak i Paolo Fresu, wiolonczelistka Linnea Olsson oraz córka klawiszowca Dona E. Petera – Melanie i Ríognach Connolyy z The Breath, które odpowiadają za chórki. Stali bywalcy Real World – Richard Chappell, Oli Jacobs, Katie May i Richard Evans – zagrali na różnych instrumentach. Soweto Gospel Choir oraz szwedzki męski chór Oprhei Drängar zapewnili swoje fantastyczne harmonie do kilku utworów. Smyczki New Blood Ochrestra dowodzonej przez Johna Metcalfe’a, jednocześnie wyciszają i wznoszą.
Każdy utwór doczekał się dwóch miksów stereo – Bright-Side Mix przygotowanych przez Marka „Spike’a Stenta” oraz Dark-Side Mix, za które odpowiada Tchad Blake. Obie wersje pojawią się na fizycznej wersji 2CD, będą dostępne także osobno na dwupłytowych albumach winylowych. To jednak nie wszystko, bowiem trzecia wersja – In-Side Mix przygotowana przez Hansa Martina Buffa w technologii Dolby Atmos – zasili złożone z trzech dysków wydanie Blu-ray. W marcu 2024 r. pojawi się także specjalne wydanie w boksie.
Kontynuując pomysły z „US” i „UP”, Peter znowu zaprosił do współpracy grono uznanych artystów wizualnych, którym zlecił stworzenie pracy nawiązującej do każdego z utworów na „i/o”. Powstały obrazy, zdjęcia, rzeźby. Wśród twórców znalazły się zarówno uznane nazwiska, jak i odkrycia: Ai Weiwei, Nick Cave, Olafur Eliasson, Henry Hudson, Annette Messager, Antony Micallef, David Moreno, Cornelia Parker, Megan Rooney, Tim Shaw, David Spriggs i Barthélémy Tougo.
Innym ważnym elementem wizualnym, który nawiązuje do poprzednich dokonań Gabriela, jest fotografia zdobiąca okładkę albumu „i/o”. To zdjęcie, które wykonał Nadav Kander. Na każdej z okładek, poza „So”, Peter pojawia się, ale jego zdjęcie jest w intrygujący sposób zmanipulowane.
Choć na „i/o” pobrzmiewają echa przeszłości, to album, który w swojej istocie jest stworzony na tu i teraz. Wiele motywów z wydawnictwa jest ponadczasowych. Jednak są to również ostrzeżenia, że żyjemy w czasie na kredyt, zarówno jako jednostki, jak i jako cała planeta. Jak śpiewa Peter w cudownym „So Much”: „ta edycja jest limitowana”.
Warto było czekać każdą minutę. „i/o” to kolejny triumf Petera Gabriela.
Lista utworów:
CD | Digital
1. Panopticom
2. The Court
3. Playing for Time
4. i/o
5. Four Kinds of Horses
6. Road to Joy
7. So Much
8. Olive Tree
9. Love Can Heal
10. This Is Home
11. And Still
12. Live And Let Live
2LP
SIDE A
SIDE A
1. Panopticom
2. Playing for Time
3. The Court
SIDE B
4. Four Kinds of Horses
5. i/o
6. Love Can Heal
SIDE C
7. Road to Joy
8. So Much
9. Olive Tree
SIDE D
10. This Is Home
11. And Still
12. Live and Let Live
Formaty:
2 LP – Bright-Side Mix - podwójny czarny winyl, 33 rpm. Okładka gatefold. 32-stronicowa książeczka i kod do pobrania wersji cyfrowej.
2 LP – Dark-Side Mix - podwójny czarny winyl. 33rpm. Okładka gatefold. 32-stronicowa książeczka i kod do pobrania wersji cyfrowej.
2 CD – Bright-Side Mix | Dark-Side Mix
2 CD – Digipak, 32-stronicowa książeczka.
2 CD + Blu-ray – Bright-Side Mix | Dark-Side Mix | In-Side Mix
2 CD + 1 Blu-ray z In-Side Mix (Dolby Atmos) i miksy stereo 24/96. 32-stronicowa książeczka.
4 LP, 2 CD, 1 Blu-ray – Bright-Side Mix | Dark-Side Mix | In-Side Mix – PREMIERA 8 MARCA 2024
Pudełko z klapką. 4LP. 33rpm. 2 CD. 1Blu-ray z In-Side Mix (Dolby Atmos) i miksy stereo 24/96. Oprawiona w okładkę książeczka z dodatkowymi informacjami i plakatem.