Na YouTube pojawiła się półgodzinna rozmowa Eddiego Veddera i Bruce’a Springsteena na temat najnowszego solowego albumu wokalisty Pearl Jam, „Earthling”. Płyta ukazała się w piątek, 11 lutego i zbiera rewelacyjne recenzje.
Eddie Vedder oferuje, jak zwykle, opowieść nieoczywistą, bogatą w zaskakujące rozwiązania tekstowe i instrumentalne. Nawet dziesięć odsłuchów „Earthling” to za mało, by odkryć je wszystkie – Onet Kultura
Album rozpoczyna „Invincible”, który jest jak poranek, jak początek radiowego programu, który odwołując się do świata sztuki, ma przełamać zły front atmosferyczny z ciężkimi chmurami, i stworzyć ze świata przyjazną scenę, gdzie każdy czuje się we wspólnocie – Rzeczpospolita
(…) od młodzieńczych fascynacji The Beatles po punkowy bunt i żarliwość gitarowych brzmień – wszystko to, co ukształtowało Veddera jako człowieka i artystę. I właśnie za tę udaną próbę zamknięcia w ramach studyjnego albumu cząstki siebie należą mu się największe brawa
– Poinformowani.pl
– Poinformowani.pl
Świat potrzebuje takich pozycji – Sztukmix.pl
Na „Earthling” Eddie Vedder odsłania swoją duszę – Rolling Stone
Pełen wrzenia solowy album – NPR
Materiał z „Earthling” zapewni tłumom bardzo potrzebny entuzjazm
– Billboard
– Billboard
(…) jego najlepsze solowe dzieło – American Songwriter
Eddie mógłby zaśpiewać nawet motyw przewodni z „Wyspy Giligana” i sprawić, że zabrzmi to wyjątkowo – The Manhattan Beat
Eddie Vedder i Bruce Springsteen rozmawiają o albumie „Earthling”:
„Earthling” to pierwszy solowy krążek Eddiego Veddera od ponad dekady, dokładnie od czasu wydanego w 2011 „Ukulele Songs”. Wraz z premierą krążka, ukazał się najnowszy singiel - pełen surowej energii, kinowych syntezatorów i bajecznych harmonii „Invincible”. Wydawnictwo wcześniej promowały „Long Way” („ostry, gitarowy kawałek” - „Variety”), „The Haves” („wzruszająca ballada o poszukiwaniu więzi i podziale między bogatymi i biednymi” - „Stereogum”) i „Brother the Cloud” („wielowymiarowy rockowy numer z potężnym finałem” - „Spin”) .
Pomysł na solową płytę pojawił się, gdy Eddie brał udział w imprezie zorganizowanej przez Global Citizen. Tam trafił na producenta, Andrew Watta, znanego ze współpracy z Justinem Bieberem czy Miley Cyrus. Zdobywca Grammy ostatecznie zajął się brzmieniem „Earthling”.
Choć album sygnowany jest nazwiskiem Veddera, wokalista zaprosił do współpracy całkiem imponujące grono muzyków: Watta, Chada Smitha (perkusja) i Josha Klinghoffera (gitara, klawisze, chórki) znanych z Red Hot Chili Peppers, a także Eltona Johna, Ringo Starra i Steviego Wondera.
W ostatnim utworze na płycie można usłyszeć głos biologicznego ojca wokalisty, o którego istnieniu dowiedział się gdy miał 17 lat. - Cała płyta została ułożona jak setlista koncertowa i goście specjalni pojawia się na koniec - mówi Vedder. - Najpierw Stevie, potem Elton, a dalej „Mr. Mills” z Ringo. Ostatni gość to mój ojciec, którego tak naprawdę nie zdążyłem poznać.
Wątek rodzinny pojawia się również w utworze „Brother The Cloud”, który nawiązuje do tragicznej śmierci brata Veddera podczas wspinaczki górskiej. - Zaczęło się od prawdziwego zdarzenia, które później zmieniłem w fikcję - opowiada artysta. - Na zasadzie: pisz coś o czym wiesz, ale to podkoloruj.
Vedder, znany z feministycznych poglądów, nagrał na płytę również piosenkę „Fallout Today” napisaną z perspektywy kobiety.
O pracy nad „Earthling” Eddie Vedder rozmawiał z Bruce'em Springsteenem, co zostało uwiecznione w dokumentalnej produkcji w reżyserii Thoma Zimny'ego. Film, nakręcony na farmie Bossa w New Jersey, będzie można najpierw obejrzeć na Amazon Live, a następnie od niedzieli, 13 lutego na kanale YouTube Veddera.
Lista utworów „Earthling”:
1. Invincible
2. Power of Right
3. Long Way
4. Brother the Cloud
5. Fallout Today
6. The Dark
7. The Haves
8. Good and Evil
9. Rose of Jericho
10. Try
11. Picture
12. Mrs. Mills
13. On My Way
Eddie Vedder w 2022 roku odbędzie trasę koncertową Pearl Jam, w ramach której odwiedzi także Polskę. Zespół zagra 14 lipca w Tauron Arenie Kraków. Szczegóły tournée tutaj: https://pearljam.com/tour
Pierwszym solowym projektem Eddiego był soundtrack „Into the Wild” do filmu znanego pod polskim tytułem „Wszystko nad życie”. Wydawnictwo zapewniło artyście Złoty Glob za piosenkę „Guaranteed”. W 2012 roku ukazał się drugi solowy album Amerykanina „Ukulele Songs”, który otrzymał nominację do Grammy w kategorii Najlepszy album folkowy. Niedawno Eddie nagrał z Glenem Hansardem piosenkę „My Father’s Daughter” do obrazu „Flag Day”.
Eddie Vedder urodził się 23 grudnia 1964 roku w Evanston w stanie Illinois. Dzieciństwo w tym właśnie miejscu sprawiło, że do dziś kibicuje bejsbolowej drużynie Chicago Cubs. W połowie lat 70. razem z rodziną Eddie przeprowadził się do południowej Kalifornii, dokładnie do San Diego County, gdzie każdą wolną chwilę poświęcał na surfing i muzykę. W 1990 roku otrzymał demo od zespołu Seattle, który poszukiwał wokalisty. Vedder napisał teksty do trzech piosenek, które później zostały nagrane przez Pearl Jam jako „Alive”, „Footsteps” i „Once”. Eddie przeprowadził się na północ i dołączył do Jeffa Amenta, Stone'a Gossarda oraz Mike'a McCready'ego i ich zespołu Mookie Blaylock, który później został przemianowany na Pearl Jam.
Teksty Eddiego Veddera poruszają wiele współczesnych problemów jak przemoc z użyciem broni, rasizm czy zmiany klimatyczne. Aktywizm jest nieodłączną częścią jego muzyki, a wokalista otwarcie opowiada się za postępowym społeczeństwem i polityką, w tym za dostępem do aborcji i ochroną środowiska. Ostatnio sprzeciwiał się odwiertom na amerykańskim wybrzeżu.